wtorek, 31 maja 2016

Koalicja dla miast kultury

Tak jak w poprzednim poście napisałam że w kolejnym przybliżę Wam bardziej projekt Koalicja dla miast kultury - tak więc robię. Koalicja Miast to program współpracy Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz sześciu innych miast Polski:
  • Gdańska
  • Katowic
  • Łodzi
  • Poznania
  • Szczecina
  • Lublina - prezentacja tego miasta właśnie się zakończyła - trwała od 25 do 29 maja 

Partnerstwo siedmiu metropolii służy zaktywizowaniu środowisk samorządowych, artystycznych i pozarządowych. Stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej, promowania lokalnych artystów i instytucji kultury. Czyli prościej mówiąc - możemy poznać troszkę każde z tego miasta bez wyjeżdżania z Wrocławia. Ponieważ każde miasto będzie miało swoją szansę przez kilka dni prezentować się w samym centrum Wrocławia prezentując to co ma najlepsze - czyli swoją "lokalność".
W ramach Koalicji Miast współpraca ma na celu podjęcie dyskusji na temat samorządowej odpowiedzialności za kulturę oraz zaprezentowaniu we Wrocławiu artystycznego potencjału miast koalicyjnych :) Poniżej zamieszczam zdjęcie mapki którą można dostać żeby wiedzieć w której części Wrocławia akurat dane miasto będzie miało swoją siedzibę :)

  
 

A oto kiedy, które miasta będą gościły we Wrocławiu:

Przestrzeń twórczego dialogu - SZCZECIN 17-19.06
Dźwigozaury szczecińskie fot. Piotr Nykowski
Projekt ZS, czyli prezentacja Szczecina i Pomorza Zachodniego, zatacza krąg wokół portowej tradycji, czyniąc go tym samym letimotivem. ZS to nie tylko litery z tablic rejestracyjnych: "Zachodniopomorskie" i "Szczecin" to także zamysł połączenia w jednym przedsięwzięciu działań z miasta i regionu. ZS realizowany będzie w kilku lokalizacjach m.in. na parterze oraz podwórku kamienicy znajdującej się przy ul. Łokietka 5. U stóp Wzgórza Polskiego stanie specjlanie wyprodukowany i zmodyfikowany czarny, portowy kontener pełniący funkcję kina, sceny oraz galerii. Pozostałe zdarzenia rozsiane będą w kilku centralnych punktach miasta. Podczas prezentacji Szczecina we Wrocławiu nie zabraknie odniesień do wody łączące te dwa miasta - Odry. Blisko 100 osób zaangażowało się w realizację ZS, tworzą ponad 30 autorskich punktów programu. ZS łączy zarówno działania niszowe, offowe, jak i instytucjonalne. Wydarzenia wspierają Akademia Sztuki, Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, Teatr Polski, 13 Muz, Szczecińska Agencja Artystyczna oraz organizacje pozarządowe tj. chociażby Stowarzyszenie Pomieścienoga czy Fundacja Las Sztuki. ZS to moda, dizajn, muzyka viedo-art, instalacja, VJ-ing, DJ-ing, warsztaty dla dzieci, slow food, film dokumentalny, słuchowisko, happening, prelekcje, spotkania i teatr, które w czerwcu połączą Szczecin z Wrocławiem w jeden byt.

Następny przystanek - POZNAŃ 01-03.07
Na poznańskie przystanku we Wrocławiu przywiezie nas tramwaj, kryjący wiele niespodzianek. Ciekawi?
Poznański tramwaj przemierzający trasę wrocławskiej linii tramwajowej 0, bez pośpiechy, zgodnie z rozkładem jazdy już w lipcu będzie okrążać miasto, pozostawiając ślad obecności miasta w mieście. Obecność tą podkreślać będzie na dwóch przenikających się płaszczyznach: poprzez prezentację poznańskiego środowiska artystycznego oraz refleksję nad miastem i rola mieszkańców w jego kształtowaniu. Prezentując wydarzenia wtopione w miejską przestrzeń, skierowane do przypadkowego widza, Poznań pobudzi w nas myślenie o stanie współczesnej kultury, zwłaszcza kultury miejskiej. Przyjrzy się uważnie roli, jaką odgrywają w niej mieszkańcy. Poznański tramwaj, wtopiony we wrocławski krajobraz, to zarówno doskonały sposób na obserwację miasta jak i miejsce spotkania, otwarte na ludzi. Poprzez te działania poznańscy artyści ujawnią kreatywny i twórczy potencjał drzemiący w odbiorcach, zdolny wpływać na kształtowanie kultury i tożsamości każdego miasta. Czas prezentacji to także doskonały moment do autorefleksji nad następnym przystankiem naszej miejskiej kutrowej tożsamości - miasta otwartego. Obecność poznańskiego tramwaju we Wrocławiu to przyczynek do refleksji nad własną tożsamością, specyfiką Poznania i jednocześnie otwarte pytanie o kształt miejskich polityk kulturowych, strategii oraz koncepcji ich dalszego rozwoju. Warto wyruszyć w tę podróż nawet jeśli miałoby się okazać, że poszukując odpowiedzi nieustannie kręcimy się w kółko.

Tkana odnowa - ŁÓDŹ 14-17.07
Teatr Chorea "Debry. Białoczerwoni" / Wystąpią 15.07
"Złe miasto" - to określenie, które przywarło do Łodzi już na samym początku XX wieku. Łódź trudno pokochać. Jest inna, wymaga wysiłku poznania. Aby dostrzec jej piękno, trzeba pozbyć się stereotypowego myślenia, wniknąć w nią i doświadczyć. W tkance Łodzi można odkryć ślady poukrywanych wątków w postaci czterech współżyjących tu niegdyś kultur. Przeciętych niespodziewanie i drastycznie nici ludzkich losów. Zaklętych w budynkach i układach ulic wspomnień o potędze przemysłowej miasta. Osnutych legendą niewidzialnych rzek. Wybijających się w najmniej oczekiwanych miejscach korzeniach europejskiej awangardy. Na tych fundamentach łodzianie tkają swoje miasto od nowa. Rewitalizacja, jakiej poddaje się Łódź zapowiada kolejne narodziny miasta. Artyści, którzy tworzą dla Łodzi zaczynają u podstaw, wiedzą, że odnowa zaczyna się od serca, a sercem miasta jest zawsze człowiek. Zbierając pojedyncze wątki, tkają współczesną historię miasta, być może tę najważniejszą. Aktywizując mieszkańców, wychodzą z bram i podwórek, z instytucji i pracowni artystycznych, by zmienić rzeczywistość wokół siebie. W lipcu spotkacie ich w Browarze Mieszczańskim. W postindustrialnej przestrzeni Wrocławia będziecie mogli zobaczyć różnorodne, ukryte w fabrycznych zakamarkach, alternatywne wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Łódź przywiezie ze sobą rozmaite dziedziny teatru, sztuk wizualnych, przemysłów kreatywnych, viedo-artu, filmu, muzyki, perfomance, fotografii, animacji, które niczym nitki tkaniny splotą się w L.Story - finałowy koncert z wideokomiksem, przedstawiającym marzenia i wyobrażenia łodzian o swoim mieście. 

Miasto wolności - GDAŃSKA 30.07-05.08
fot. Michał Szlaga, Odyseja 2015 / opracowanie graficzne A. Witkowska
Obiektem sztuki podczas gdańskiej prezentacji stanie się budynek w samym sercu wrocławskiego Rynku. Będzie on rezydencją gdańskich artystów różnych dziedzin, przestrzenią, w której odbywać się będą koncerty, spotkania, autorskie, pokazy filmowe, rozmowy wokół nich i inne nieoczekiwane działania. Zaproszeni twórcy będą eksplorować wątki miejskie, trójmiejskie, nadmorskie, turystyczne. Działania będą spontaniczne, natychmiastowe, tworzące nowe konteksty, wynikające ze współpracy artystów gdańskich i wrocławskich oraz ludzi odwiedzających kamienicę. Koncepcja odnosi się do gdańskiego ducha wolności i do jego najbardziej organicznej tkanki - rdzenia, jakim w tym wypadku jest możliwość działania indywidualnego i wspólnego, w przestrzeni wolności artystycznej, politycznej, społecznej i wszelkiej innej. Autorem koncepcji jest grupa kuratorów All Inclusive - kolektyw powstały spontanicznie, z potrzeb chęci wspólnej pracy nad koncepcją kuratorską gdańskiej prezentacji.  Tworzą go gdańscy twórcy i animatorzy kultury Emilia Orzechowska, Ania Witkowska, Sylwester Gałuszka i Jakub Knera. Producentem projektu jest Instytut Kultury Miejskiej.

Miasto muzyki - KATOWICE 15-21.08
Zespół VOŁOSI fot. Dominika Szczech
Katowice żyją muzyką. Wyjątkowe festiwale, utalentowani artyści i niesamowite sale koncertowe. Nie przez przypadek w 2015 roku zostały Miastem Muzyki UNESCO. W ciągu jednego sierpniowego tygodnia muzyka Katowic będzie brzmieć najgłośniej właśnie nad Odrą. Jako że Wrocław jest miastem spotkań, niemal wszystkie katowickie propozycje będą wynikiem muzycznych kooperacji. Katowiccy i wrocławscy twórcy muzyki elektronicznej i eksperymentalnej spotkają się w nadodrzańskiej filii Biura Dźwięku Katowice. Na Śląsku to miejsce, gdzie od kilku lat powstaje najbardziej awangardowa, nowa muzyka miasta. To we Wrocławiu śląscy jazzmani, na czele z muzykami RGG Trio, spotkają się z Lorenem Schoenbergiem, saksofonistą, dyrektorem artystycznym National Jazz Museum w nowojorskim Harlemie. To właśnie tam przechowywane są płyty z bezcenną kolekcją Williama Savory'ego, który w latach 30. i 40. XX wieku nagrywał radiowe występy Louisa Armstronga czy Billie Holiday. Loren Schoenberg i jego ślaski zespół wykonają we Wrocławiu wiele niezapomnianych utworów. Podczas swojej prezentacji we Wrocławiu odwiedzi również katowicko-beskidzki zespół VOŁOSI i grupa 33A, prowadzona przez charyzmatycznego Niaza Diasamidze, tworząca projekt Transkaukazja. Góralskie smyczki i gruzińskie panduri, do tego nasycone rockowym brzmieniem zespoły 33A - to będzie wybuchowa mieszanka. A do tego CallTrance, czyli Maciej Obara International (muzyka) i Marian Oslislo oraz muzyczne atrakcje przygotowane przez katowickich artystów wybrane w konkursie Genius Loci.  I jeszcze muzyczny prezent - niespodzianka z okazji urodzin Katowic 10 września. Brzmi dobrze? Bo to Katowice- Miasto Muzyki UNESCO!

To co wiecie już kiedy trzeba wziąć urlop i pojawić się we Wrocławiu? Którego miasta na pewno sobie nie odpuścicie? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz